آداب رفتن به دست‌شویی -بخش دوم

آداب رفتن به دست‌شویی -بخش دوم

مجموعه : پزشکی و سلامتی

آداب رفتن به دست‌شویی -بخش دوم

آداب رفتن به دست‌شویی,افرادی که دچار کمبود آنزیم لاکتوز هستند با مصرف شیر و لبنیات دچار نفخ خواهند شد، بنابراین دفع نفخ و گاز از روده همیشه نشانه بیماری نیست.

 

اگر سبز یا قرمز رنگ است…
دکتر عباسیان در مورد رنگ مدفوع اضافه می‌کند که مواد غذایی هم می‌توانند بر این موضوع تاثیرگذار باشند. برای مثال مواد غذایی قرمز رنگ مثل چغندر می‌توانند رنگ مدفوع و حتی ادرار را قرمز یا صورتی کنند.
این خوراکی‌ها حتی می‌توانند رنگ عرق بدن را تا حدودی تغییر دهند.
مصرف زیاد سبزیجات و میوه‌های سبز رنگ نیز می‌تواند رنگ مدفوع را به سبز نزدیک کند. نوزادان نیز از آنجایی که فقط از شیر تغذیه می‌کنند معمولا مدفوع‌شان سبز رنگ می‌شود. البته مدفوع سبز معمولا زمانی دیده می‌شود که حجم شیر خورده‌شده خیلی بالا بوده و هاضمه نوزاد ضعیف باشد.
آداب رفتن به دست‌شویی -بخش دوماگر دفع گاز و نفخ‌تان زیاد است…
کمبود آنزیم‌های مورد نیاز برای هضم خوراکی‌ها یا حساسیت نسبت به مواد غذایی مختلف مثل پروتئین گندم یا گلوتن، همچنین مصرف خوراکی‌های نفاخ مثل حبوبات، بادنجان، بامیه، سیب‌زمینی، سیر، پیاز و. . . از دلایل مهم افزایش نفخ و گاز به‌حساب می‌آید.

دکتر مژگان فروتن در ادامه توضیح می‌دهد افرادی که دچار کمبود آنزیم لاکتوز هستند با مصرف شیر و لبنیات دچار نفخ خواهند شد، بنابراین دفع نفخ و گاز از روده همیشه نشانه بیماری نیست اما بهتر است مورد بررسی قرار گیرد، همچنین افرادی که به روده تحریک‌پذیر مبتلا هستند بیشتر دچار این علائم می‌شوند.


خوراکی‌های نفاخ را کنار نگذارید!
دکتر فروتن معتقد است برای کاهش نفخ و گاز نباید خوراکی‌های نفاخ را به کل از رژیم غذایی‌تان حذف کنید
چراکه این مواد در اختیار باکتری‌ها یا پروبیوتیک‌ها قرار می‌گیرند و برای سلامت دستگاه گوارش و محافظت از روده بزرگ در مقابل سرطان، همچنین سیستم ایمنی بدن لازم هستند بنابراین نباید آنها را کنار گذاشت بلکه باید با راهکارهای خاصی تحمل گوارشی‌شان را افزایش داد.

دکتر عباسیان نیز معتقد است خروج مدفوع معمولا با مقداری گاز همراه است اما اگر دفع گاز زیاد باشد نشان‌دهنده این است که دستگاه گوارش طبع سردی پیدا کرده و فرد باید مصرف غذاهای سرد مثل کاهو، کلم و مواد غذایی نفاخ را کاهش دهد.

 

چه‌ کنیم تا کمتر نفخ کنیم؟
خوراکی‌های نفاخ مثل سیب‌زمینی، بادنجان، سیر و پیاز اگر به صورت پخته‌شده مصرف شوند نفخ کمتری ایجاد می‌کنند تا اینکه در روغن سرخ شوند. دکتر فروتن در ادامه توضیح می‌دهد که هرچه فیبر ماده غذایی بیشتر شکسته شود، تحمل گوارشی بهتری خواهد داشت.

 

حبوبات نیز بهتر است قبل از مصرف 48 ساعت در آب خیس بخورند تا قندشان وارد آب شود، همچنین افرادی که کمبود آنزیم هضم شیر دارند، می‌توانند از شیرهای کم چرب بدون لاکتوز استفاده کنند یا قبل از مصرف شیر قرص لاکتیز بخورند.

علاوه بر اینها توصیه می‌شود شیر را بعدازظهر مصرف کنید زیرا آنزیم لاکتوز به تدریج در طول روز تولید می‌شود، بنابراین افرادی که کمبود لاکتوز دارند اگر شیر را صبح استفاده کنند ممکن است علائم گوارشی شدیدتری پیدا کنند.

اضافه کردن عسل و موز به شیر نیز تحمل گوارشی آن را بهتر می‌کند، همچنین درمورد افرادی که با مصرف نان دچار نفخ می‌شوند، باید به بیماری سلیاک یا حساسیت به پروتئین‌های گندم شک کرد و آزمایش‌های خاص انجام داد تا در صورت لزوم از نان‌های بدون گندم و جو استفاده شود.

 

اگر در مدفوع تکه‌های غذا دیده می‌شود…
بدن ما بعضی آنزیم‌های لازم برای هضم تعدادی از مواد غذایی را ندارد؛ برای مثال کمبود آنزیم سلولاز باعث می‌شود دستگاه گوارش نتواند پوست میوه را به خوبی هضم کند. دکتر فروتن معتقد است این موضوع باعث می‌شود بعضی از مواد به صورت هضم‌نشده وارد مدفوع شوند.

برای مثال اگر انگور یا انار را با هسته بخورید موقع دفع متوجه می‌شوید که هسته آنها بدون هیچ تغییری از بدن خارج می‌شوند. البته جای نگرانی وجود ندارد و این موضوع نشانه سوء‌هضم یا سوء‌جذب نیست بلکه کاملا طبیعی است.
البته باید دقت داشت که این مواد با تخم انگل اشتباه نشوند زیرا بعضی انگل‌ها سفید رنگ هستند و در مدفوع حالت قطعه‌قطعه می‌شوند، بنابراین ممکن است با مواد هضم‌نشده اشتباه شوند.

اگر مدفوع‌تان چرب شده است…
به‌گفته دکتر فروتن اگر مدفوع چرب باشد و از روی پوست یا سطح توالت به راحتی پاک نشود، می‌تواند نشانه سوء‌هضم یا سوء‌جذب چربی باشد.

در این صورت باید آزمایش خاصی به نام «سودان III» (سودان سه) روی مدفوع انجام شود تا ببینیم قطرات چربی در مدفوع بیشتر از حد طبیعی است یا خیر.
دکتر عباسیان نیز نظری مشابه دارد. او نیز معتقد است که مدفوع چرب حتما باید تحت بررسی قرار گیرد البته خوردن حجم بالای چربی هم می‌تواند باعث چرب شدن مدفوع شود اما به‌طور کلی در مورد مدفوع چرب، ضعف عملکرد کیسه صفرا و کبد مطرح است.

درواقع وقتی کیسه صفرا درست عمل می‌کند و مقدار کافی صفرا ترشح می‌کند این مایع به چربی‌ها وصل می‌شود و به هضم آنها کمک می‌کند، در غیر این صورت مدفوع چرب خواهد شد.

البته بعضی داروها، به‌خصوص داروهای لاغری نیز می‌توانند مدفوع را چرب کنند. این داروها معمولا روی عملکرد کبد هم اثر سوء می‌گذارند.

اگر مدفوع‌تان روی آب شناور می‌ماند…
اگر تا به حال کنجکاو بوده‌اید که چرا گاهی اوقات مدفوع روی آب شناور می‌ماند و گاهی به زیر آب می‌رود، باید بدانید که شناور شدن یا نشدن مدفوع در آب معمولا به جرم حجمی مدفوع ربط دارد. دکتر عباسیان در این مورد توضیح می‌دهد:

کسانی که بلغمی‌مزاج هستند و بدن ‌تر دارند معمولا مدفوع‌شان متخلخل است و روی آب شناور می‌ماند اما کسانی که مزاج بدن‌شان خشک است، روده‌های‌شان آب بیشتری جذب می‌کند درنتیجه جرم حجمی مدفوع‌شان بالا می‌رود و دیگر در آب شناور نمی‌ماند.
دکتر فروتن نیز معتقد است شناور شدن مدفوع در آب نشانه بالا بودن چربی آن است.
آداب رفتن به دست‌شویی -بخش دوماگر در دفع مدفوع بی‌اختیار شده‌اید…
وقتی از دکتر فروتن در مورد عدم کنترل دفع مدفوع سوال می‌کنیم او توضیح می‌دهد که این حالت دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد.
در چنین موقعیتی اول از همه باید بدانیم که آیا عدم کنترل فقط در دفع مدفع است یا بی‌اختیاری ادرار هم وجود دارد، همچنین باید بدانیم آیا فقط مایعات و ترشحات از مقعد بیرون می‌آید یا مدفوع جامد نیز بی‌اختیار دفع می‌شود.
بی‌اختیاری مدفوع موقع خواب، قوام مدفوع، داروهای مصرفی، سابقه جراحی مقعد، جراحی ستون فقرات یا ضربه به ستون فقرات و مقعد، زایمان‌های مکرر، وجود توده در داخل روده، التهاب در جدار رکتوم (قسمت انتهایی روده بزرگ) و. . .
همگی می‌توانند در بی‌اختیاری مدفوع نقش داشته باشند بنابراین برای تشخیص علت آن باید یک شرح حال دقیق گرفت و آزمایشات لازم را انجام داد سپس براساس علت، درمان مناسب تجویز خواهد شد.

اگر همیشه اسهال هستید. . .
در دو حالت افراطی دستگاه گوارش یعنی اسهال و یبوست ابتدا فرد باید از لحاظ طبی بررسی شود، پس از آن اگر مشکل خاصی دیده نشود و نیازی به درمان جدی وجود نداشته باشد، می‌توان از درمان‌های خانگی بهره برد.

دکتر عباسیان در ادامه توضیح می‌دهد که درمورد اسهال‌های ویروسی معمولا درمان ضدویروس قوی نداریم، بنابراین می‌توانیم با درمان‌های سنتی، علائم بیماری را کاهش دهیم. یکی از درمان‌های خانگی اسهال مصرف پوره سیر و نعناع است.

برای تهیه این پوره باید یک سیب‌زمینی متوسط و دو حبه سیر را به صورت جداگانه آب‌پز کنید، سپس یک قاشق غذاخوری نعناع را با یک قاشق مرباخوری کره تفت دهید و در آخر همه مواد را با هم بکوبید و مخلوط کنید.

این پوره سیب‌زمینی در عین حال که خواص درمانی دارد، بسیار خوشمزه است و معمولا کودکان هم از آن استقبال می‌کنند. مصرف نان خشک یا نان سوخاری یا مصرف نصف قاشق مرباخوری چای خشک خرد شده همراه کمی آب خنک می‌تواند به کاهش اسهال کمک کند.

در مدفوع‌تان خون دیده می‌شود؟
دکتر عباسیان نیز در مورد تغییر رنگ مدفوع به سیاه نظری مشابه دارد. او معتقد است مواد غذایی سودازا مثل عدس و بادنجان هم می‌توانند رنگ مدفوع را تیره کنند اما اگر تیرگی مدفوع خیلی زیاد و به صورت قیری شکل و بدبو باشد،

می‌تواند نشان‌دهنده خونریزی از نواحی فوقانی دستگاه گوارش مثل معده یا روده کوچک باشد. به گفته این متخصص طب سنتی، خونریزی‌های ناحیه تحتانی دستگاه گوارش مثل روده بزرگ معمولا خود را به شکل خون نشان می‌دهند
اما اگر خونریزی در نواحی فوقانی دستگاه گوارش باشد از آنجایی که تا رسیدن به نواحی تحتانی، تحت تاثیر آنزیم‌های هضمی قرار می‌گیرد، تغییر شکل می‌دهد و چسبناک، سیاه و بدبو می‌شود.

اگر همیشه یبوست دارید. . .
دکتر عباسیان یکی از درمان‌های خانگی یبوست را استفاده از یک یا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، روغن کنجد، روغن کرچک و. . . یک‌ربع بعد از هر وعده غذایی می‌داند.

همچنین می‌توانید هفت یا هشت عدد آلو یا انجیر را در یک کاسه پر از آب بریزید و اجازه دهید شب تا صبح خیس بخورند سپس صبح بعد آنها را همراه آب داخل کاسه مصرف کنید. توصیه دیگر این است که هنگام صبح یک قاشق غذاخوری خاکشیر و نصف لیوان آب جوش را با یک یا دو حبه قند مخلوط کنید و بنوشید.
همراه ناهار نیز می‌توانید از مخلوط یک لیوان دوغ و یک قاشق غذاخوری گل سرخ پاک شده کاشان استفاده کنید. البته بهترین حالت این است که فرد با این روش‌ها بازی کند یعنی هر روز یکی از آنها را استفاده کند تا بدن به هیچ کدام عادت نکند و بتواند به تدریج کنترل خود را به دست گیرد.
منبع:مجله سیب سبز
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه