افت سریع دمای بدن در زمستان ها. در فصول زمستان باید به فکر کاهش دمای بدن بود و ممکن است که ناگهان دمای بدن کاهش قابل توجهی پیدا کند. اگر در شرایطی با سرمای بسیار شدید و مهلک قرار گرفته‌اید، باید هر چه سریع‌تر دمای بدن خود را بالا ببرید وگرنه دچار هیپوترمی یا همان افت سریع دمای بدن خواهید شد. گاهی اوقات ممکن است در معرض هوای سرد قرار بگیرید و یا اینکه با کسی مواجه شوید که دچار افت شدید دمای بدن شده است؛ بنابراین، دانستن اینکه چگونه می توان دمای بدن را افزایش داد از اهمیت بالایی برخوردار است. ...

افت سریع دمای بدن در زمستان ها

افت سریع دمای بدن در زمستان ها

در فصول زمستان باید به فکر کاهش دمای بدن بود و ممکن است که ناگهان دمای بدن کاهش قابل توجهی پیدا کند. اگر در شرایطی با سرمای بسیار شدید و مهلک قرار گرفته‌اید، باید هر چه سریع‌تر دمای بدن خود را بالا ببرید وگرنه دچار هیپوترمی یا همان افت سریع دمای بدن خواهید شد

 

گاهی اوقات ممکن است در معرض هوای سرد قرار بگیرید و یا اینکه با کسی مواجه شوید که دچار افت شدید دمای بدن شده است؛ بنابراین، دانستن اینکه چگونه می توان دمای بدن را افزایش داد از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف غذا و نوشیدنی های مناسب، تحرک و پوشش درست، می توانند به افزایش دمای بدن کمک کنند.

 

اگر گرم کردن در محیط گرم انجام شود، مراقب باشید دمای بدن را بیش از حد بالا نبرید.زیرا این بار ممکن است دچار گرما زدگی شده و بدن تان با کاهش شدید آب مواجه شود.با توجه به اهمیت موضوع، در مقاله پیش رو، روش هایی کاربردی و موثر گرم کردن بدن عنوان شده است.

 

کنترل شرایط مهلک
* تشخیص علایم هیپوترمی
زمانی که بدن در حال از دست دادن حرارت با سرعت بیشتری نسبت به تولید آن می باشد، هیپوترمی رخ می دهد. با افت دمای بدن به زیر 35 درجه سانتیگراد، اندام های مختلف، کارایی خود را از دست داده و نمی توانند فعالیت های عادی خود را انجام دهند.

 

بنابراین، افت سریع دمای بدن می تواند سلامت و زندگی فرد را به خطر اندازد. این شرایط معمولا با بی حس شدن انگشتان دست ها، پاها و همچنین لب ها همراه بوده و می تواند منجر به آسیب های طولانی مدت در بدن شود.بدین ترتیب، به محض اینکه این علائم را مشاهده کردید، باید بدن خود را فورا گرم کنید.

 

از علایم هیپوترمی خفیف می توان به موارد زیر اشاره کرد،لرزش بدن، سرگیجه، گرسنگی، تهوع، نفس نفس زدن، گیجی خفیف، کاهش سطح هوشیاری، صحبت کردن سخت و مقطع، سستی و همچنین افزایش ضربان قلب

 

در هیپوترمی شدید، علایم فوق وخیم تر می شوند و در این حالت معمولا لرزش بدن متوقف شده و قدرت کلام به شدت افت می کند.همچنین، شخص دچار رخوت شدید و خواب آلودگی شده و قدرت تصمیم گیری وی به طرز چشمگیری مختل می شود. مثلا، حتی ممکن است لباس های گرم خود را در بیاورد.

 

در ضمن، ضربان قلب به شدت افت کرده و تنفس عمیق، می شود. کمی بعد، هوشیاری به آرامی از بین رفته و در نهایت، اگر کمک به موقع نرسد، مرگ رخ می دهد.

 

* رهایی از سرما
اگر دمای بدن تان به شدت در حال افت می باشد، باید به سرعت از دست سرما خلاص شوید.بنابراین اگر بیرون و در هوای باز هستید، بلافاصله سعی کنید یک اتاق و یا سرپناهی گرم پیدا نمایید.حتی خارج شدن از مسیر باد نیز می تواند به شما کمک کند. بدین ترتیب، اگر نمی توانید سرپناهی پیدا کنید، پشت یک دیوار و یا یک مانع سنگر بگیرید.

 

* درآوردن لباس های خیس
لباس های خیس خود را عوض کنید. در ضمن، تا جای ممکن چندین لباس گرم روی هم پوشیده و یک لایه محافظتی در مقابل سرما ایجاد کنید.حتما سر و گردن خود را با کلاه و شال گردن از سرما محفوظ بدارید.قبل از اینکه لباس های خیس خود را عوض کنید، مطمئن شوید که لباس های گرم و خشک در اختیار دارید.

 

* گرم کردن مرکز بدن
دست ها، پاها و انگشتان معمولا اولین جاهایی هستند که دچار سرمازدگی و افت دما می شوند.اما، هرگاه سرما به هسته اصلی بدن سرایت کند، شرایط وخیم تر می شود.بنابراین، بلافاصله شکم و کشاله های ران خود را گرم کنید تا دمای بدن تان افزایش یافته و سرعت گردش خون بالا رود. دستان تان را زیر بغل و یا بین پاهای تان قرار دهید.

 

همچنین، مثل جنین بدن خود را خم کرده و دما را بین نیم تنه بالا و پاهای تان حبس کنید. درضمن انگشتان پاهای تان را خم کنید تا سرمای کمتری به آنها برسد.

 

گرم ماندن در هوای سرد
* پوشیدن لباس اضافی
پوشیدن چند لایه لباس، حرارت را درون بدن محبوس کرده و باعث افزایش دمای کلی بدن می شود. برای این کار می توانید از الگوی پوشش زیر استفاده کنید:

 

زیرپوش، عرقگیر، پیراهن، ژاکت و پالتو

 

* استفاده از کلاه، شال گردن و دستکش
بیشتر حرارت بدن از سر خارج می شود؛ بنابراین، با پوشیدن کلاه دمای بدن خود را حفظ نمایید.در ضمن، دستکش و شال گردن نیز می توانند از افت دمای بدن شما، به خوبی ممانعت کند.در دمای سرد حتما از دستکش استفاده کنید، زیرا از سرد شدن انگشتان به طور موثری جلوگیری کرده و در نتیجه، بدن دمای زیادی از دست نمی دهد.

 

* استفاده از پتو و لوازم دیگر
اگر به هر دلیلی باید بدن تان را سریع گرم کنید و همچنین لباس بیشتری در اختیار ندارید، می توانید یک پتو برداشته و به دور خود بپیچید.اگر در طبیعت هستید، می توانید از برگ های درختان استفاده کنید. حتی برگ های نوک تیز درختان کاج می توانند با کنترل هوای سرد، شما را از سرما حفظ کنند.

 

* خوردن غذا و نوشیدنی های گرم
فرآیند هضم و جذب غذا و به طور کلی سوخت و ساز، حرارت بدن را بالا می برد. بنابراین می توانید با خوردن هر نوع غذایی، بدن خود را گرم کنید.فراموش نکنید که بدن در سرما، به طور طبیعی تلاش می کند تا خود را با افزایش مقدار سوخت و ساز، گرم کند که این کار باعث چربی سوزی می شود.

 

بنابراین مصرف نمک، کمک می کند که برای ادامه این روند طبیعی، سوخت کافی به بدن تان برسد.مصرف غذا و نوشیدنی های گرم، علاوه بر بالابردن سوخت و ساز بدن، دمای بدن را هم افزایش می دهد.خوردنی های گرم و در عین حال شیرین، موجب سوختن کالری بیشتر در بدن می شود.

 

بنابراین، مواردی از قبیل چای، قهوه، شکلات داغ، شیر گرم شده با عسل، آب گوشت و یا سوپ می توانند انتخاب های مفیدی برای گرم کردن تان باشند.

 

* داشتن تحرک
تحرک، مثل پیاده روی سریع، دویدن و یا حرکات کششی می توانند دمای بدن را ثابت نگه داشته و تاثیر سرما را کم کنند. البته مواظب باشید!اگر کسی دچار هیپوترمی شده باشد، حرکات سریع و ناگهانی بدنی ممکن است باعث ایست قلبی شود.بنابراین، هرگز او را ماساژ و یا تکان ندهید. این کار زمانی که سرمازدگی خیلی شدید نیست، کاربرد دارد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه