افراد افسرده و خطر بیماری سرطان برای آن ها. افرادی که افسردگی دارند بیشتر در معرض سرطان می باشند و تغییر حالاتی که افسردگی در بدن ایجاد می کند فراتر از حد تصور می باشد. این داوری که «فلان آدم آنقدر غصه خورد، غصه خورد که آخرش دق کرد و مُرد» و با اینکه «آنقدر به من غصه می‌دهی که مرا دق می‌دهی و می‌کشی» در قدیمی‌ترها وجود دارد. آنها از فرزندان و خویشان درخواست می‌کنند دیگری را اندوهگین و افسرده نکنند که «دق» کنند. آیا این «دق کردن» مترادف با همان مبتلا شدن به سرطان بر اثر اندوه است. سایت فار ...

افراد افسرده و خطر بیماری سرطان برای آن ها

افراد افسرده و خطر بیماری سرطان برای آن ها

افرادی که افسردگی دارند بیشتر در معرض سرطان می باشند و تغییر حالاتی که افسردگی در بدن ایجاد می کند فراتر از حد تصور می باشد. این داوری که «فلان آدم آنقدر غصه خورد، غصه خورد که آخرش دق کرد و مُرد» و با اینکه «آنقدر به من غصه می‌دهی که مرا دق می‌دهی و می‌کشی» در قدیمی‌ترها وجود دارد. آنها از فرزندان و خویشان درخواست می‌کنند دیگری را اندوهگین و افسرده نکنند که «دق» کنند.

 

آیا این «دق کردن» مترادف با همان مبتلا شدن به سرطان بر اثر اندوه است. سایت فارسی یک خبرگزاری مشهور انگلیسی نوشت: پژوهشگران در بریتانیا گفته‌اند افسردگی و اضطراب، خطر مرگ در نتیجه ابتلای به انواعی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. در گزارش روز پنجشنبه، ٧ بهمن (٢٦ ژانویه) در نشریه پزشکی بریتانیا British Medical Journal منتشر شده

 

آمده است که در انجام تحقیقات در این زمینه، پرونده پزشکی بیش از ۱۶۰ هزار فرد بالغ ساکن مناطق انگلستان و ویلز در بریتانیا مورد بررسی قرار گرفت.نتیجه‌ای که به دست آمد این بود که کسانی که خود را مبتلای به افسردگی توصیف کرده بودند بیش از سایرین به سرطان، به خصوص سرطان کولون (پس‌روده)، پروستات و لوزالمعده مبتلا شدند.

 

همچنین، ابتلای به لوسمی (سرطان خون) و سرطان مری نیز در میان این گروه از افراد بیشتر بوده است. البته پژوهشگران در نتیجه‌گیری از این مشاهدات احتیاط به خرج داده و گفته‌اند که وجود ارتباط آماری بیان‌کننده علت و معلول نیست و نمی‌توان با قاطعیت گفت که حالات روحی خاصی به ابتلای به سرطان منجر می‌شود. در عین حال، آنان تاکید داشته‌اند که یافته‌های پزشکی حاکی از آن است که سلامت تن و روان در دو سطح مختلف قرار ندارند بلکه بر یکدیگر اثر می‌گذارند.

 

به عنوان مثال، تحقیقات قبلی نشان داده است که افسردگی و اضطراب می‌تواند به بروز بیماری قلبی و سکته منجر شود. پیشتر، تلاش برای یافتن رابطه‌ای بین وضعیت روانی و ابتلای به سرطان به نتیجه قطعی نرسیده بود و تحقیقات جدید به رهبری دیوید بتی، استاد یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن با هدف دستیابی به شواهد بیشتری

 

در این زمینه آغاز شد.افسردگی و اضطراب به تغییراتی در شیوه زندگی از جمله مصرف بیشتر دخانیات هم منجر می‌شود که به نوبه خود با ابتلای به سرطان ارتباط دارد.برای این منظور، پرونده پزشکی ۱۶۳ هزار و ۳۰۰ فرد بالای ۱۶ سال به مدت نزدیک به یک دهه بررسی شد. در این مدت، بیش از ۴۳۰۰ تن از این افراد در اثر ابتلای به سرطان درگذشتند.

 

گروه تحقیق برای یافتن عوامل مختلف موثر بر ابتلای به سرطان به بررسی ارتباط بین مجموعه مفصلی از اطلاعات در مورد میزان فشار روانی، شیوه زندگی و عادات شخصی با خطر ابتلای به سرطان پرداخت.البته نظر بر این است که افسردگی در واقع توازن هورمونی را مختل می‌کند تا حدی که به افزایش میزان کورتیزون طبیعی و جلوگیری از عملکرد مکانیسم ترمیم دی‌ان‌ای منجر می‌شود و چنین تغییراتی قابلیت دفاعی بدن را کاهش می‌دهد.

 

به گزارش پارس ناز در عین حال، معمولا اضطراب و افسردگی به افزایش مصرف دخانیات و الکل و چاقی منجر می‌شود که به نوبه خود باعث بالا رفتن خطر ابتلای به سرطان می‌شود.نتیجه تحقیقات اخیر نشان داد که بدون توجه به شیوه زندگی، کسانی که خود را مبتلای به افسردگی توصیف کرده بودند دو برابر بیش از سایرین در معرض مرگ ناشی از سرطان کولون

 

و بیش از دوبرابر در معرض ابتلای به سرطان لوزالمعده و مری قرار داشتند در حالی که خطر ابتلای آنها به سرطان خون حتی از این هم بیشتر بود.البته پژوهشگران این نکته را نادیده نگرفته‌اند که مبتلایان به سرطان ممکن است بیش از سایرین گرفتار افسردگی و اضطراب شوند و در نتیجه، این حالات روانی معلول، و نه علت بیماری سرطان باشد.

 

در مجموع، در حالیکه ارتباط بین انواعی از سرطان با اضطراب و افسردگی کمابیش مشخص است، یافتن رابطه علت و معلول بین این دو به پژوهش بیشتری نیاز دارد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه