اقدامات خانگی برای جلوگیری و درمان سوء هاضمه. برای درمان نمودن سوء هاضمه می توان در خانه اقدام نمود و مصرف نعناع و آویشن بهترین پیشنهاد ها برای انواع مشکلات سوء هاضمه هستند. سوءهاضمه به مجموعه مشکلات گوارشی از جمله احساس پری شکم، نفخ، درد در قسمت‌ فوقانی‌ شکم، سوزش سر دل، بازگشت اسید معده یا ترش کردن گفته می‌شود. اگر جزو افراد دارای سوءهاضمه‌اید، خواندن این نوشتار برایتان مفید خواهد بود. علل اصلی سوءهاضمه می‌تواند تغییر عادات غذایی، پرخوری، مصرف زیاد آجیل و شیرینی‌ها و کاهش تحرک و فعالیت ر ...

اقدامات خانگی برای جلوگیری و درمان سوء هاضمه

اقدامات خانگی برای جلوگیری و درمان سوء هاضمه

برای درمان نمودن سوء هاضمه می توان در خانه اقدام نمود و مصرف نعناع و آویشن بهترین پیشنهاد ها برای انواع مشکلات سوء هاضمه هستند. سوءهاضمه به مجموعه مشکلات گوارشی از جمله احساس پری شکم، نفخ، درد در قسمت‌ فوقانی‌ شکم، سوزش سر دل، بازگشت اسید معده یا ترش کردن گفته می‌شود. اگر جزو افراد دارای سوءهاضمه‌اید، خواندن این نوشتار برایتان مفید خواهد بود.

 

علل اصلی سوءهاضمه می‌تواند تغییر عادات غذایی، پرخوری، مصرف زیاد آجیل و شیرینی‌ها و کاهش تحرک و فعالیت روزانه باشد. بنابر این مهم‌ترین توصیه برای رفع سوءهاضمه، پرهیز از پرخوری و همچنین صرف شام در ساعات اولیه شب است.درواقع صرف ناهار و شام در زمان صحیح، یکی از مهم‌ترین توصیه‌های سلامتی است. بهترین زمان صرف ناهار حدود ۱۲ ظهر و برای شام قبل از ساعت هشت شب است.

 

دراز کشیدن یا خوابیدن پس از صرف غذا می‌تواند باعث بازگشت مواد غدایی به داخل مری و احساس ترش کردن شود.به این نکته حتما توجه کنید که نوشیدن آب یا دیگر مایعات هنگام غذا خوردن عادت بسیار ناصحیحی است که نه‌تنها به هضم غذا کمک نمی‌کند بلکه یکی از علل مهم سوءهاضمه و مشکلات مختلف گوارشی است. مصرف چای، قهوه و نوشابه‌های صنعتی پس از غذا نیز می‌تواند شکایات گوارشی را تشدید کند.

 

گیاهان مختلفی وجود دارد که مصرف آن در کاهش علائم سوءهاضمه و چه‌بسا درمان آن موثر باشد. از آن جمله‌اند
نعنا یکی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین گیاهان مفید برای دستگاه گوارشی است. دم کرده نعنای تازه یا خشک یک نوشیدنی بسیار مفید برای کمک به فعالیت بهتر سیستم گوارش محسوب می‌شود. اسانس یا عرق نعنا را می‌توان با آب رقیق و در هنگام احساس نفخ یا مشکلات گوارشی میل کرد.

 

زیره از دیگر مواد طبیعی موثر در بهبود فعالیت دستگاه گوارش بویژه کاهش نفخ ا��ت؛ که می‌توان هنگام دم کردن برنج به آن اضافه کرد یا پودر یا عرق زیره را پس از غذا مصرف کرد.عناب نیز میوه بسیار مفیدی در تقویت سیستم گوارش و کمک به هضم غذاست. با توجه به تاثیرات مفید آن برای ارگان‌های مختلف بدن، مصرف روزانه آن به همه افراد توصیه می‌شود.

 

زنجبیل تازه، یکی از بهترین تقویت‌کننده‌های دستگاه گوارش است. به کسانی که از مشکلات مزمن گوارشی و سوءهاضمه رنج می‌برند، توصیه می‌شود روزانه یک برش کوچک زنجبیل تازه به همراه چند عدد عناب را به صورت دم کرده میل کنند.شیرین بیان، رازیانه، مرزه، آویشن، گشنیز و باد رنجبویه نیز از دیگر گیاهان موثر در درمان سوءهاضمه محسوب می‌شود.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه