جاذبه های گردشگری خراسان شمالی,گردشگری خراسان شمالی,مناطق تفریحی خراسان شمالی,چشمه بش‌ قارداش,ییلاق زوارم,بندر مهار,ییلاق بابا امان,گردشگری ایران,ایران مطلب

جاذبه های گردشگری خراسان شمالی

ایران مطلب : خراسان شمالی مناطق تفریحی زیادی دارد. اگر گذارتان به بجنورد بیفتد فهرستی شامل بازخانه، ‌فیروزه، قره باشلو، مهنان، کلاته نقی،‌ بدرانلو، کلاغ آشیان،‌ حمید، اسپیدان، کوه کمر، دامنه های ارتفاعات سالوک و باباموسی، تفرجگاه های ملی بابا آمان و بش قارداش مقابل شماست که می توانید برای یک تفریح یک روزه روی آن ها حساب کنید و از گرمای تابستان به آنها پناه ببرید.


نظیر این مناطق و جاذبه های دلپذیر طبیعی در دیگر شهرستان های استان از جمله شیروان، اسفراین،‌ مانه و سملقان، فاروج و حتی جاجرم و گرمه نیز بسیار زیاد است.

محور کوهستانی و پر پیچ و خم اسدلی در حدفاصل بجنورد به اسفراین و نیز محور بدرانلو که مابین شهرهای بجنورد و مانه و سملقان واقع شده با رودهای جاری و چشم اندازهای زیبا و دیدنی،‌ بیشترین جاذبه را برای اهالی این مناطق دارد.

در نزدیکی سدهای «بارزو» در شیروان، «بیدواز» ‌در اسفراین و «شیرین دره» در مانه و سملقان هم گردشگران زیادی چادر می زنند و یک نیم روز پیک نیکی را می گذرانند.

چشمه بش‌ قارداش

چشمهء بش قارداش (پنج برادر) در 8 کیلومتری جنوب بجنورد و در شرق جادهء بجنورد به اسفراین، در فاصلهء تقریبی یک کیلومتری جاده واقع شده‌است. آب این چشمه، در ردیف آب‌های بیکربناته کلسیک و سولفاته کلرورهء سرد به همراه سیلیس و آهن می‌باشد و در درمان اختلالات دستگاه گوارش، یاری رساندن به سوخت‌وساز بدن و ارزش غذایی مۆثر است.

مناطق تفریحی خراسان شمالی,چشمه بش‌ قارداش,ییلاق زوارم
ییلاق زوارم

این‌ منطقه‌ ییلاقی‌ در فاصله‌ 28 کیلومتری‌ جنوب‌ غربی‌ شیروان‌ قرار دارد و تا کوه های ‌تخت‌میرزا و شوخری‌ ادامه‌ پیدا می کند. ییلاق‌ دیدنی‌ زوارم‌ چشمه‌سارهای‌ متعدد، آبشارها و حوض‌های‌ سنگی‌زیبا دارد. درختان‌ سر به‌ فلک‌ کشیده‌ چنار، سپیدار، گردو، گیلاس‌، گلابی‌، بادام‌ و دیگر درخت‌های‌ کنار جریان‌آب‌ و درون‌ دره‌، زیبایی‌ آنرا دوچندان‌ کرده‌اند.

مناطق تفریحی خراسان شمالی,چشمه بش‌ قارداش,ییلاق زوارم
بندر مهار

در جنوب شهرستان اسفرائن و روستاهای کلاته سنجر قرار دارد که شامل 3 دوره تاریخی ساسانیان و سلجوقیان و دوره سلطه مغول ها می شوذ. در حال حاظر قسمت اعظم این س�� از بین رفته است.

مناطق تفریحی خراسان شمالی,چشمه بش‌ قارداش,ییلاق زوارم

این سد در دوره ساسانیان با سنگ وساروج بنا شده است. در دوره سلجوقیان برای مرمت ان از اجر استفاده شده و در دوره مغولان پشت ان با خاک مستحکم شده است.
محور کوهستانی و پر پیچ و خم اسدلی در حدفاصل بجنورد به اسفراین و نیز محور بدرانلو که مابین شهرهای بجنورد و مانه و سملقان واقع شده با رودهای جاری و چشم اندازهای زیبا و دیدنی،‌ بیشترین جاذبه را برای اهالی این مناطق دارد

ییلاق بابا امان

این ییلاق در 10 کیلومتری شمال شرقی شهر بجنورد و کنار جاده بجنورد- مشهد قرار گرفته و دارای استخرهای متعدد و پارک جنگلی است و حدود 40 هکتار وسعت دارد. این پارک دارای استخرهای متعدد و درختانی مثل چنارک، زالزالک، اقاقیا و زردآلو است. چشمه‌هایی که در مرکز و اطراف باباامان می جوشند و شاخه‌ای از رودخانه اترک که از کنار این پارک می‌گذرد زیبایی آن را دو چندان کرده است.

مناطق تفریحی خراسان شمالی,چشمه بش‌ قارداش,ییلاق زوارم

چشمه این مجموعه تفریحی که از نوع آب های معدنی است که 300 تا 400 لیتر در ثانیه آبدهی دارد. این چشمه از چهار نقطه درون تپه‌ای می‌جوشد و به استخرهایی می‌ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده‌است.

ییلاق گلیان و استخری

این ییلاق در استان خراسان شمالی و شهر بجنورد قرار دارد. در این ییلاق می توانید دره های زیبا، در ختان انبوه و رود خانه های فراوان و چشمه سار ها و آبشار های دیدنی زیادی را ببینید.

مناطق تفریحی خراسان شمالی,چشمه بش‌ قارداش,ییلاق زوارم

این منطقه ییلاقی که در بر گیرنده ناحیه گلیان، حصار پهلوانلو و استخری است تا دامنه های کوه شاه جهان کشیده می شود. بقایای حصار موسی خان و سنگر های خداوردی سردار، مقبره بابا توکل ریاضی دان بزرگ و امیر شمس الدین محمد در آن جا دیده می شوند.

منبع : tebyan.net
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه