جنگل سنگ شده (جنگل سنگی)

جنگل سنگ شده (جنگل سنگی)
تصاویر جنگل سنگی ، پارک ملی جنگل سنگی (Petrified Forest National Park) یک پارک ملی در ایالت آریزونا در آمریکا است. این پارک حاوی بقایای درختانی است که در طی سالیان طولانی تبدیل به سنگ شده‌اند. جنگل سنگی در شمال خاوری آریزونا واقع شده و ۸۸ هزار پانصد هکتار مساحت دارد. بیشتر چوب‌های سنگ‌شده این محدوده مربوط به نوعی درخت سوزنی‌برگ به نام درخت سنگی آریزونا[۱] می‌باشد که گیاهی منقرض‌شده است. سنگواره شمار زیاد دیگری از گیاهان و جانوران نیز در پارک ملی جنگل سنگی دیده می‌شود.

جنگل،جنگل سنگی،عکس

امروزه محدوده این پارک چشم‌اندازی بیابانی دارد اما در دوره تریاسه پسین، یعنی حدود ۲۲۵ میلیون سال پیش سطح این منطقه با جنگل‌های درخت غول و مرداب‌های سرسبز پوشیده بود. احتمال می‌رود که یک انفجار آتشفشانی باعث خشکی این زمین‌ها شده‌باشد.

جنگل،جنگل سنگی،عکس

تنه درختان رفته‌رفته در زیر خاکستر آتشفشان و لایه‌های ضخیم گل مدفون شدند و پس از آن آب ماده سیلیسیوم را با خود به زیر این لایه‌ها و به تنه درختان رساند. سیلیسیوم ماده‌ای معدنی است که حکم یک نگهدارنده طبیعی را دارد و باعث شد تا چوب این درختان به کوارتز تبدیل شود. پس از آن‌که بر اثر تغییرات زمین‌شناختی، سطح سرزمین جنوب غرب ایالات متحده به بالا رانده شد چشم‌انداز طبیعی کنونی نیز به مرور شکل گرفت و چوب‌های سنگ‌شده در برخی نقاط از جمله در این پارک ملی آریزونا بر اثر فرسایش باد و باران سر از زمین درآوردند. این منطقه در سال ۱۹۰۶ به عنوان یادمان ملی شناخته شد و در ۹ دسامبر ۱۹۶۲ تبدیل به پارک ملی شد.

جنگل،جنگل سنگی،عکسجنگل  ، جنگل سنگی  ، عکس
جنگل  ، جنگل سنگی  ، عکس

جنگل  ، جنگل سنگی  ، عکس
جنگل  ، جنگل سنگی  ، عکس

جنگل  ، جنگل سنگی  ، عکس

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه