ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی. در هر روز از زندکی ما خطر سرماخوردگی تهدیدمان می کند. درمورد سرماخوردگی ، علل ابتلا به آن و راه‌های مقابله با این بیماری باورهای مختلفی رایج است که برخی درست و برخی نادرست‌ اند. در این مطلب می خواهیم برخی از این باور ها به شما دوستان اطلاع دهیم. رابطه سرما و سرماخوردگی. پارس ناز : برخی بر این باورند که سرما باعث سرماخوردگی می‌شود. تأکید بر بیرون نرفتن با موی خیس یا ضرورت پوشیدن لباس ضخیم و گرم از جمله عبارتی است که به گوش بسیاری آشناست. بیماری سرماخو ...

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

در هر روز از زندکی ما خطر سرماخوردگی تهدیدمان می کند. درمورد سرماخوردگی ، علل ابتلا به آن و راه‌های مقابله با این بیماری باورهای مختلفی رایج است که برخی درست و برخی نادرست‌ اند.در این مطلب می خواهیم برخی از این باور ها به شما دوستان اطلاع دهیم.

رابطه سرما و سرماخوردگی

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگیپارس ناز : برخی بر این باورند که سرما باعث سرماخوردگی می‌شود. تأکید بر بیرون نرفتن با موی خیس یا ضرورت پوشیدن لباس ضخیم و گرم از جمله عبارتی است که به گوش بسیاری آشناست.

بیماری سرماخوردگی اما به تنهایی بر اثر سرما حاصل نمی‌شود. ابتلا به سرماخوردگی در واقع بر اثر انتقال ویروس سرماخوردگی به بدن بروز می‌کند. سرما اما می‌تواند در تضعیف دستگاه ایمنی بدن تأثیرگذار باشد و بدن آمادگی بیشتری در جذب ویروس داشته باشد.

تأثیر استرس

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

وقتی فردی بطور پیگیر در معرض استرس قرار دارد، دستگاه ایمنی بدن او نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ضعیف می‌شود. استرس مداوم سبب می‌شود که در بدن در پاسخ به استرس کورتیزول سنتز شود.

یکی از پیامدهای این ترشح تضعیف مقاومت و قدرت دفاعی بدن است؛ امری که در نهایت آمادگی بدن را در ابتلا به بیماری‌های ویروسی تشدید می‌کند.

تأثیر آنتی‌بیوتیک

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

داروهای آنتی‌بیوتیک تنها در مقابله با باکتری‌ها مؤثر هستند. از آنجایی که بیماری‌های سرماخوردگی در اغلب موارد بیماری‌های ویروسی هستند، مصرف آنتی‌بیوتیک تأثیری در درمان نخواهند داشت.

در صورتی که فرد در مراحلی از سرماخوردگی به عفونت‌های شدید باکتریایی مبتلا باشد، به‌کارگیری داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند مؤثر واقع شود.

واکسن سرماخوردگی

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

استفاده از واکسن سرماخوردگی بدن را تنها در برابر شماری از ویروس‌ها ایمن می‌سازد و به طور ۱۰۰ درصد مانع از ابتلا فرد به سرماخوردگی نمی‌شود.

واکسن سرماخوردگی اثر محدود دارد و تزریق آن معمولا باید هر سال در زمان معینی تجدید شود. باید توجه داشت که سرماخوردگی و آنفلوانزا د‌ه‌ها نوع دارد و واکسن‌های موجود تنها در برابر ویروس چند نوع سرماخوردگی مصونیت می‌دهند.

فین کردن یا بالا کشیدن

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

وقتی فرد بیمار با شدت زیاد فین می‌کند، در ناحیه حلق و بینی فشار زیادی به‌وجود می‌آید و گاه باعث می‌شود که ویروس‌ها به حفره‌های اطراف بینی رخنه کنند و باعث تشدید عفونت سینوزیت‌ها شوند.

در عین حال فین کردن بهتر از بالا کشیدن ترشحات بینی می‌تواند در کاهش شدت و مدت سرماخوردگی موثر باشد.

عطسه کردن

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

از آنجایی که بیشتر انواع ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق تماس مستقیم پخش می‌شوند، عطسه کردن در دست‌ها و نشستن دست‌ها یکی از راه‌های خطرناک انتقال ویروس است.

برای جلوگیری از این انتقال توصیه می‌شود که دست‌ها را بطور مرتب شست یا از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کرد.

از آن گذشته بهتر است که در موارد عطسه و سرفه از دستمال استفاده شود و در صورت نبود آن، به سمتی عطسه یا سرفه کنید که فردی حضور نداشته باشد.

بوسیدن ممنوع

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

افرادی که به سرماخوردگی مبتلا هستند، بهتر است از بوسیدن پرهیز کنند. ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق قطرات مایع از فرد به فرد منتقل می‌شوند، به ویژه از طریق سرفه، عطسه و بوسه.

نقش ویتامین ث

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

اینکه مصرف زیاد ویتامین ث باعث پیشگری از ابتلا به سرماخوردگی می‌شود، باوری رایج اما نادرست است.

برخی تحقیقات تنها نشان می‌دهد که مصرف ویتامین ث در مواردی می‌تواند طول دوره‌ی سرماخوردگی را تا اندازه‌ی کاهش دهد و بدن را اندکی مقام‌تر سازد.

پرهیز از ورزش

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

در دوره سرماخوردگی بدن برای مقابله با ویروس‌ها به استراحت کامل نیاز دارد. از آنجا که ورزش و فعالیت‌های بدنی نیروی زیادی می‌برد و بر بدن فشار می‌آورد، روند درمان و بهبودی نیز به مراتب به کندی پیش خواهد رفت.

رفتن به سونا

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

رفتن مرتب به سونا و حمام بخار پیش از سرماخوردگی می‌تواند تأثیری پیشگیرانه داشته باشد و مقاومت بدن را افزایش دهد.

در صورت مبتلا بودن به سرماخوردگی توصیه می‌شود که از رفتن به سونا پرهیز شود. تصور اینکه از طریق عرق کردن بدن ویروس‌ها هم از بدن خارج می‌شوند، تصوری نادرست است.

شیر گرم با عسل برای تسکین گلودرد

ذهنیت های صحیح و غلط درمورد سرماخوردگی

در صورتی که حس می‌کنید ناحیه حلق و گلویتان خشک و گرفته است، نوشیدنی‌های داغ می‌توانند اثری تسکین‌بخش داشته باشند. غرغره کردن با آب نمک و چای بابونه که دمای ولرم دارند نیز بسیار مؤثر است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه