علل و درمان سندرم خشکی چشم ماهنامه بهداشت و سلامت:. سیستم اشکی از سه جزء اصلی روغن، آب و مخاط تشکیل شده است. اختلال در تولید هر کی از این موارد سبب بروز خشکی چشم می شود. وجود روغن برای سهولت حرکت کره چشم، آب برای حفظ رطوبت و مخاط برای شفاف بودن چشم ضروری است. علاوه بر آن، آنتی بادی و پروتئین های خاصی نیز برای محافظت چشم ها در برابر عفونت، در اشک و مخاط چشم وجود دارند. غشای خارجی اشک که توسط غدد کوچک واقع در لبه پلک تولید می شود، حاوی روغن است. روغن تولیدشده، سطح چشم را نرم می کند و از تب ...

علل و درمان سندرم خشکی چشم

علل و درمان سندرم خشکی چشم ماهنامه بهداشت و سلامت:

سیستم اشکی از سه جزء اصلی روغن، آب و مخاط تشکیل شده است. اختلال در تولید هر کی از این موارد سبب بروز خشکی چشم می شود. وجود روغن برای سهولت حرکت کره چشم، آب برای حفظ رطوبت و مخاط برای شفاف بودن چشم ضروری است. علاوه بر آن، آنتی بادی و پروتئین های خاصی نیز برای محافظت چشم ها در برابر عفونت، در اشک و مخاط چشم وجود دارند.

غشای خارجی اشک که توسط غدد کوچک واقع در لبه پلک تولید می شود، حاوی روغن است. روغن تولیدشده، سطح چشم را نرم می کند و از تبخیر سریع آب موجود در اشک جلوگیری می کند. اگر به هر دلیلی این غده ها چربی لازم را تولید نکنند، آب چشم تبخیر شده و چشم خشک می شود. وجود اشک برای سلامت چشم و حفظ بینایی ضروری است. اشک نه تنها چشم را مرطوب نگه می دارد، بلکه این عضو حساس را شستشو داده و از عفونت آن جلوگیری می کند.

شایع ترین نشانه های خشکی چشم
احساس وجود شن، ریگ یا یک جسم خارجی ریز در چشم،خارش چشم، قرمزی چشم، تازی دید، درد چشم، سنگینی پلک، ناتوانی در گریه کردن، خستگی چشم.

علل خشکی چشم
خشکی چشم می تواند به دنبال التهاب، یک بیماری خاص، تغییرات هورمونی یا مصرف داروی خاصی بوجود آید. خشکی چشم یکی از عوارض جانبی داروهایی ماند آنتی هیستامین، ضد احتقان بینی، آرام بخش، داروهای فشار خون، داروهای پارکینسون، قرص های ضدبارداری و ضدافسردگی محسوب می شود.

تغییرات هورمونی یکی زا مهمترین دلایل خشکی چشم است؛ به همین دلیل این اختلال در زنان پس از یائسگی بیشتر دیده می شود. استفاده از داروهای هورمونی نیز یکی از علل خشکی چشم است. یکی دیگر از مهمترین دلایل خشکی چشم، لیزیک و سایر جراحی های عیوب انکساری است. استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی، استفاده مداوم از کامپیوتر و تماشای تلویزیون نیز می توانند منجر به خشکی چشم شوند.

روش های درمان
با توجه به علل بروز خشکی چشم، روش های درمانی متفاوتی پیشنهاد می شود. داروهای ضدالتهابی، اشک مصنوعی، استفاده از قطره کورتیکواستروئید (البته برای مدت زمان محدود) و در صورت شدت بیماری، جراحی توصیه می شود. استفاده از مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا3 نیز از خشکی چشم جلوگیری می کند.

مراقبت هایی که باید در خانه صورت گیرد
علاوه بر استفاده از داروهای مختلف، می توان با چند راهکار ساده، میزان خشکی چشم را کاهش داد و از افزایش درد جلوگیری کرد. این روش ها عبارتند از: استفاده از بخور در تمام فصول سال برای افزایش رطوبت محیط، استفاده از کمپرس آب گرم و ماساژ چشم، اجتناب از شستشوی صورت و چشم با صابون های قلیایی، در صورت لزوم از شامپو بچه استفاده شود. اجتناب از قرار گرفتن در محیط های خشک و پر از گرد و غبار و استفاده از عینک آفتابی استاندارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه