معرفی روستای حسن آباد از توابع شهرستان اقلید

معرفی روستای حسن آباد از توابع شهرستان اقلید
   روستای حسن آباد ,روستای حسن آباد اقلید,معرفی روستای اقلید

موقعیت و پیشینه شهر حسن آباد

گردشگری ایران,معرفی روستای حسن آباد از توابع شهرستان اقلید،محدوده بخش حسن آباد از شمال به دهستان خنجشت از بخش مرکزی، از جنوب به بخش درودزن شهرستان مرودشت، از مغرب به بخش سدهشهرستان اقلید و از سمت مشرق به بخش پاسارگاد از شهرستان پاسارگاد محدود می‌گردد.پیشینهٔ حسن آباد روستایی قدیمی است که قدمت آن به قبل از صفویه می‌رسد.

    بخش حسن‌آباد (اقلید)

        دهستان احمدآباد

        دهستان حسن‌آباد

        دهستان بکان

بخش حسن اباد به مرکزیت روستای حسن آباد در سال ۱۳۷۹ تاسیس گردید و مرکز بخش در سال ۱۳۸۹ به شهر حسن آباد تغییر یافت. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت مرکز بخش ۲۰۲۹ نفر است. قومیت مردم بخش حسن آباد از سه طایفه لر، ترک و فارس می باشد. در تاریخ شهر حسن آباد تاکنون ۳ نفر نقش متمایزی از بقیه داشته اند: ۱- آزاد صالحی معروف به حاجی آزاد اولین کدخدای حسن آباد ۲- سهراب صالحی معروف به حاجی سهراب 3-حاج صفر قلی خلفی کدخدا و اولین مدیر عامل شرکت تعاونی روستایی 4- عباس صالحی اولین مسئول نمایندگی آموزش و پرورش و اولین دهدار  دهستانهای حسن آباد و احمد آباد 5- فریبرز صارمی نوری اولین بخشدار بخش حسن آباد  6- احسان اکبری اولین شهردار شهر حسن آباد و حاج محمد عطا صالحی رئیس شورای اسلامی با اقداماتی که داشته اند نقش آنها بعنوان نقطه عطفی در تاریخچه حسن آباد و پیشرفت این شهر حک شده است.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش حسن آباد شهرستان اقلید در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۵۶۹۸ نفر بوده است

محدوده بخش حسن آباد از شمال به دهستان خنجشت از بخش مرکزی، از جنوب به بخش درودزن شهرستان مرودشت، از مغرب به بخش سده شهرستان اقلید و از سمت مشرق به بخش پاسارگاد از شهرستان پاسارگاد محدود می‌گردد.
 پیشینهٔ حسن آباد روستایی قدیمی است که قدمت آن به قبل از صفویه می‌رسد

مختصری از پیشینه روستای حسن آباد

پیشینه حسن‌آباد را روستایی قدیمی ذکر کرده‌اند که قدمت آن به قبل از صفویه می‌رسد. با گذر زمان، بخش حسن‌آباد به مرکزیت روستای حسن‌آباد در سال 1379 تأسیس گردید و مرکز بخش در سال 1389 به شهر حسن‌آباد تغییر یافت.  مردم بخش حسن آباد متعلق به  سه طایفه لر، ترک و فارس می باشند. در تاریخ شهر حسن آباد تاکنون ۳ نفر نقش متمایزی از بقیه داشته اند: ۱- آزاد صالحی معروف به حاجی آزاد اولین کدخدای حسن آباد ۲- سهراب صالحی معروف به حاجی سهراب 3-صفر قلی خلفی معروف به حاج صفرقلی کد خدا،  این سه نفر با اقداماتی که داشته اند نقش آنها بعنوان نقطه عطفی در تاریخچه حسن آباد حک شده است. از منظر جغرافیایی شهر حسن‌آباد از توابع شهرستان اقلید است که در فاصله 75 کیلومتری این شهرستان قرار دارد. محدوده جغرافیایی بخش حسن‌آباد از شمال به دهستان خنجشت از جنوب به بخش درودزن شهرستان مرودشت از مغرب به بخش سده شهرستان اقلید و از سمت مشرق به بخش پاسارگاد، شهرستان پاسارگاد محدود شده است. برخی منابع جمعیت بخش حسن‌آباد را نزدیک به 16 هزار نفر ذکر کرده اند.

جاذبه‌های سیاحتی - زیارتی

 به برکت وجود قرار گرفتن این شهر در حاشیه رشته‌کوه‌های زاگرس ما می‌توانیم شاهد فضاهای طبیعی تفریحی از قبیل، تنگه حسن‌آباد، تنگه رضا قلی، تنگه کرمی و تنگه فیمنی (تاریخی/تفریحی) باشیم که این مکان‌ها به ویژه در اوایل فصل بهار و با طغیان چشمه‌های آب زیبایی و طراوت خاصی را برای ساکنین این منطقه به ارمغان می‌آورند. از سوی دیگر در بخش حسن‌آباد ما می‌توانیم شاهد مکان‌های زیارتی از قبیل امام‌زاده ابراهیم (شهر حسن‌آباد)، امام‌زاده جعفر (روستای جعفرآباد)، شاه اسدالله (روستای شولان)، شاه نجف (روستای جدول نو) باشیم. وجود این مکان‌های و بقاع متبرکه موجب طلوع رسمی کهن (زیارتا) در بین مردم این منطقه شده است، (لازم به ذکر است که با ظهور پدیده شهرنشینی این رسم دیرینه نیز غروب کرد!!!).

صنایع‌دستی

ازجمله صنایع‌دستی این شهر می‌توان به قالی، جاجیم و گلیم اشاره کرد که در این میان قالی حسن‌آبادی(هور حسن آبادی) در بین مردم منطقه و حتی در بین افراد دیگری که یدی در این زمینه‌دارند از شهرت بالایی برخوردار بوده و گاهی نیز زبان زد است.

محصولات کشاورزی

ازجمله محصولات این منطقه در سطح کلی و جزئی می‌توان به حبوباتی چون (عدس، نخود، هَلر، لوبیا و...)، صیفی‌جات (گوجه، خیار، سیب‌زمینی، پیاز و...) میوه‌جات (سیب، هلو، انگور، هندوانه و...) اشاره کرد. خاک این منطقه از مرغوبیت خاصی برخوردار است اما متأسفانه در بسیاری از زمینه‌ها از پتانسیل موجود استفاده نشده است.

منابع :
fa.wikipedia.org

 mohammad-khademi.blogfa.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه