معرفی روستای چشمه رعنا از توابع شهرستان اقلید (عکس)

معرفی روستای چشمه رعنا از توابع شهرستان اقلید (عکس)
روستای چشمه رعنا،آشنایی با روستاهای اقلید,روستای شهرستان اقلید

گردشگری ایران,معرفی روستای چشمه رعنا از توابع شهرستان اقلید ،چشمه رعنا روستایی است در شهرستان اقلید استان فارس ایران.در لغت نامه دهخدا چنین آمده است: چَشمه رَعنا (کُردشوُل) دهی است از دهستان خُنگِشت،(خونگِشت) (خنجشت) بخش مرکزی شهرستان آباده که در ۹۲ هزار گزی جنوب خاور اقلید و در جنوب باختری دریاچه کافتر واقع است دامنه‌ای است سردسیر که ۷۵ تن سکنه دارد. آبش از چشمه. محصولش غلات و حبوبات. شغل اهالی زراعت و قالی‌بافی و راهش فرعی است.

اکنون چشمه رعنا روستایی است از توابع شهرستان اقلید استان فارس با ارتفاع ۲۴۰۰ متر از سطح دریای آزاد، که با فاصله ۶۵ کیلومتر از مرکز شهرستان در جنوب شرقی اقلید واقع شده است. دارای راه آسفالتهٔ مناسب، برق، خانهٔ بهداشت، درمانگاه و آب آشامیدنی بهداشتی و گاز است. جمعیت این روستا در سال ۱۳۹۰ در حدود ۲۲۵۵ نفر می‌باشد. از این تعداد ۱۰۹۹ نفر مرد ۱۱۵۶ نفر زن می‌باشند که در قالب ۵۷۴ خانوار در روستا ساکن می باشند. تمامی سکنه روستا شیعه ۱۲ امامی می‌باشند.

۸۰ درصد جمعیت روستا باسواد است. این روستا دارای مدرسه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان می‌باشد.شغل اکثریت مردم کشاورزی توأم با دامداری است. زمین‌های قابل کشت روستا حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار هکتار است. در تابستان هوای آن معتدل و خنک است. وضع بارش نسبتاً مناسبی را دارا می‌باشد

روستا بافت جمعیتی قبیله‌ای دارد و تعدادی از طوایف کرد شولی قرن‌هاست که در این منظقه ساکن شده‌اند و بارها محل ده و روستای خود را جابجا کرده‌اند و سرانجام در چشمه‌رعنا ساکن گشته‌اند. کردشولی‌ها که بزرگ‌ترین چمعیت ایلی کردان فارس بوده‌اند در ساختار ایلی قبلاً ایل مستقل بوده که به مرور زمان ساکن گشته و به طایفه مستقل شناخته می‌شده است لکن در اواخر قاجاریه و اوایل پهلوی در ساختار ایل قشقایی جایگاه ایلی مناسبی داشته و پس از ان از لحاظ ساختار ایلی ط��یفه‌ای از طوایف ایلات خمسه استان فارس محسوب می‌شده است که هنوز بعضی از تیره‌های ان عشایر کوچنده هستند. جمعیت بسیار کمی از آن در روستای چشمه‌رعنا فعلی ساکن است و شامل تیره‌های کل براتی، مختاری، آدینه محمدحسینی، عالیشاهی، رئیسی، مراد شفیعی، باباملکی، عباسعلی جانی، حاجی قنبری، بایندیری (تیره ترکان آق قویونلو (بایندریه) کوش پا، خلجی ... می‌شوند. لازم به ذکر است قبلاً رده تیره‌های فوق در ساختار ایلی طایفه بوده است هنوز هم در محاورات روزانه مردم از آن‌ها با عنوان طایفه یاد می‌کنند). این روستا فبلا به «کردشول»Kord Shūl همان نام طایفه شهرت داشت که در اسناد ثبتی کماکان از آن نام می‌برند، لازم به ذکر است که تقسیم بندی دیگری درمیان این طایفه بعد از تخته قاپو و سپس اصلاحات ارضی رژیم پهلوی بوجود امد که شرح آن خالی از فایده نیست و بدین صورت بود که بعضی از طوایف در مالکیت زمین‌های زراعی که احتمال تقسیم اراضی ان می‌رفت البته بالاجبارو علی‌رغم میل باطنی خود! با کلانتر طایفه که کل مالکیت اراضی را داشت شریک شده بودند که این طوایف را اربابی دار (مالکیت دار در مقابل رعیت و رعیت دار)! می‌گفتند که ۳ دانگ یا ۵۰٪ درصد کل مالکیت اراضی طایفه کردشولی در املاک کردشول یا چشمه رعنای فعلی را شامل می‌شد ( لازم به ذکر است که مالکیت چشمه رعنا قبلاً که کردشولی ها از رده های ایلی قشقایی بودند 50% از ان صولت ادوله قشقایی بوده که با رعیت هایی که بر روی زمین کار می کردند مالکیت ان به عطاخان ککردشولی منتقل گردید و 3 دانگ یا 50% دیگر که مالک ان فردی فیروزابادی بوده عطاخان کلانتر طایفه بالاجبار کسانی که زمین نداشتند را مجبور به خرید می کند که به اربابی دار معروف شدند) و این مشارکت در مالکیت هم برای جلوگیری از تقسیم اراضی و ورود اغیار به زیست بوم طایفه و هم برای تامین منابع مالی و عشورات و عوارض دولتی و هم برای پای بندی این افراد به ساختار ایلی و هم چنین داشتن مرتع وو علفچر برای ادامه دامداری مفید بود. و ۳ دانگ یا ۵۰٪باقیمانده را سه دانگ یا سه دانگه می‌خوانند که کلانتر مالک ان بود و بقیه تیره‌ها و طوایف رعیت مالک بودند. بنابراین گاهی مواقع برای شناسایی افراد در محاورات روزمره به جای اینکه پرسیده شود از کدام تیره‌ای پرسش این است که اربابی دار هستی یا سه دانگه! با این وصف در طایفه کردشولی ۴ قشر مجزا بوجود امده بود که عبارت بودند از مالک که همان کلانتر بود و بستگان وی که خان‌ها و خوانین بودند که گرچه تیره‌ای خاص نبودند اما به عنوان رئیسان خوانده می‌شدند و قشر دوم اربابی دارها بودند که خود مالک و خود رعیت بودند و قشر سوم سه دانگه که رعیت کلانتر و فرزندان وی که خان نامیده می‌شدند بودند این قشر منبع تامین اقتصادی طایفه و نیروی ضربت حفظ ساختار ایلی و سیستم حاکم عمل می‌کرد و قاعدتاً به ساختار ایلی وفادارتر و هم چنین تیره‌های جسور تری بوده‌اند.

روستای چشمه رعنا،آشنایی با روستاهای اقلید,روستای شهرستان اقلید

 اما قشر اجتماعی چهارمی نیز با توجه به مالکیت زمین شکل گرفته بود که در حقیقت نه مالک بودند و نه زمینی برای کشاورزی به عنوان رعیت در اختیار داشتند این قشر را خوش نشین می‌نامیدند که همان عشایر دامدار، گله و رمه دار بودند که کماکان با شیوه کوچ نشینی به فعالیت خود ادامه می‌دادند. لازم به ذکر است که در زیست بوم این طایفه مکان‌های بسیاری به نام کردشول نامگذاری شده است و در اصل هر جایی که تعدادی از این طایفه کوچندگی را رها کرده و ساکن گردید ه‌اند به نام کردشول نامگذاری شده است که مهمترین این روستاها کردشول پاسارگاد کردشول شهرستان قیر کردشول شهرستان اقلید (چشمه رعنا) و یا نام‌هایی که نظیر شول شولستان و ... را می‌توان نام بردعلاوه بر این مکان‌های جمعیتی که مستقیماً برگرفته از نام کردشول است شهرها روستاهای بسیار دیگری نیز مسکن و ماوای کردشولی هاست که از ان جمله‌اند: روستاهای حسین‌آباد، کافترامیر ابادخنجشت،سیربانو ،سه قلات در منطقه سردسیری شهرستان اقلید،قطب آبادو مبارک‌آباد در منطقه گرمسیری شهرستان جهرم، و شهرهای اقلید، آباده،خرم بید ،سعادت شهر،سیدان مرودشت، سیوند ،زرقان ،مرودشت،شیراز،جهرم، و..... و روستاهای اطراف و توابع این شهرها و شهرستانها و عده‌ای نیز به اقصی نقاط ایران و جهان مهاجرت کرده‌اند که البته به صورت توده جمعیتی نیستند و بیشتر جنبه انفرادی و شغلی دارد. زبان انان علی‌رغم ریشه کردی، لری'(با گویش بختیاری) مغلوط است که با کلمات عربی، انگلیسی، هندی و.. سیوندی امیخته می‌باشد در میان روستاهای شهرستان از لحاظ اقتصادی و اجتماعی وضعیت نسبتاً خوبی را دارا می‌باشد تمام مردم روستا با هم خویشاوندی دارند و اخیراً بعضاً با غیر بومی‌ها نیز ازدواج کرد ه‌اند تفریبا ۴۰ درصد خانوارهای روستا دارای خودرو بوده و هر خانوار کشاورز اغلب وسایل مکانیزه کشاورزی را خود مالک می‌باشند و نزدیک به ۹۰ درصد مردم روستا موتور سیکلت برخوردار می‌باشند و اغلب مسکن مناسب و نوساز را طی سالهای اخیر تدارک دید ه‌اند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص وضعیت اب و هوایی و رویت نقشه و سایر اطلاعات تکمیلی می‌توانید ازطریق لینک‌های موجود در منابع (ذیل همین صفحه) مراجعه کنید.

منبع : fa.wikipedia.org
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه