همه چیز درباره حالت تهوع در بزرگسالان. حالت تهوع و استفراغ یکی از بدترین حالت های ناهنجار بدن است که انسان را بسیار با ناراحتی مواجه می کند. اطلاعات جامع درباره این واکنش بدن را در زیر می خوانید. هیچ درمان اختصاصی برای عفونت ویروسی یا مسمومیت غذایی وجود ندارد. رعایت نکاتی که در توصیه های خانگی آمده است به شما کمک می‌کند ناراحتی ناشی از این بیماری را رفع کنید. گاهی داروها باعث تهوع و استفراغ می‌شوند. اگر با شروع داروی تجویزی جدید، تهوع و استفراغ شروع شده است به پزشک‌تان مراجعه کنید. زنان ...

همه چیز درباره حالت تهوع در بزرگسالان

همه چیز درباره حالت تهوع در بزرگسالان

حالت تهوع و استفراغ یکی از بدترین حالت های ناهنجار بدن است که انسان را بسیار با ناراحتی مواجه می کند.اطلاعات جامع درباره این واکنش بدن را در زیر می خوانید. هیچ درمان اختصاصی برای عفونت ویروسی یا مسمومیت غذایی وجود ندارد. رعایت نکاتی که در توصیه های خانگی آمده است به شما کمک می‌کند ناراحتی ناشی از این بیماری را رفع کنید.

 

گاهی داروها باعث تهوع و استفراغ می‌شوند. اگر با شروع داروی تجویزی جدید، تهوع و استفراغ شروع شده است به پزشک‌تان مراجعه کنید. زنان باید از نظر بارداری بررسی شوند.

 

علایم ممکن در بزرگسالان

تهوع (به هم خوردگی معده)

استفراغ (بالا آوردن)

و بعضی یا همه علایم زیر

اسهال

تب

سردرد

کم آبی

توصیه‌های خانگی تهوع و استفراغ

علایم کم آبی

عدم ادرار ظرف 8 تا 10 ساعت

عدم تعریق هنگامی که گرم‌تان است.

دهان خشک و تشنگی شدید

سرگیچه یا سیاهی رفتن چشم هنگام برخاستن

گیجی، تب، ضعف عمومی

همه چیز درباره حالت تهوع در بزرگسالان

توصیه‌های خانگی برای درمان تهوع و استفراغ

1- در اکثر موارد تهوع و استفراغ ظرف کمتر از 12 ساعت برطرف می‌شود. اگر چند ساعت استراح کنید و به جز جرعه‌هایی از آب هیچ نخورید ممکن است تهوع واستفراغ خود به خود برطرف شود.استفراغ مکرر شدید یا استفراغ خون، نیاز به مراجعه سریع به پزشک یا بخش اورژانس دارد.

 

2- پس از 8ساعت، نوشیدن مایعات برای پیشگیری از کم آبی اهمیت می‌یابد. اسهال میزان از دست رفتن مایع را افزایش می‌دهد و ممکن است برای حفظ مایعات و کم شدن تواتر اجابت مزاج، لازم باشد دارو مصرف کنید.استفاده از مایعات بدون افزودنی، بهترین گزینه برای شروع است.

 

آب، آبگوشت صاف شده، آب میوه (اگر اسهال وجود دارد از آب سیب و آب مرکبات پرهیز کنید)، عرق زنجبیل یا مایعات جبران کم آبی مثل او آر اس همگی گزینه‌های قابل قبولی هستند.جرعه های کوچک مایع به احتمال بیش تری در معده می‌مانند. جرعه‌های بزرگتر به احتمال بیش تری تحر��ک استفراغ می‌کنند. با 30 سی سی یا دو قاشق غذاخوری هر 10 دقیقه شروع کنید.

 

رژیم مایعات بدون افزودنی، تنها به مدت 24 ساعت قابل قبول است. پس از این مدت باید از مایعات جبران کم آبی استفاده کرد.

 

3- از محصولات لبنی در 24 ساعت اول شروع علایم پرهیز کنید. اگر به نظرتان می‌رسد با نوشیدن شیر اسهال شروع می‌شود یا افزایش می‌یابد تا بازگشت اجابت مزاج به وضع طبیعی، از خوردن شیر خودداری کنید.اگر استفراغ تمام شود می‌توانید به تدریج خوردن غذاهای سالم را شروع کنید. بعضی متخصصان توصیه می‌کنند با غذاهای کربوهیدارت دار مثل نان تست، برنج یا سیب زمینی شروع کنید.

 

از غذاهای ادویه‌دار و گوشت 1 تا 2 روز پرهیز کنید. توصیه می‌کنیم غذاهایی را که دوست دارید در حجم کم شروع کنید و ظرف 2 تا 3 روز از رفع علایم، به رژیم معمول خود برگردید.

 

4- می‌توانید برای بهبود تهوع از داروی بدون نسخه دیمن هیدرینات استفاده کنید. از دکتر داروساز در مورد این دارو راهنمایی بخواهید. دیمن هیدرینات در زمان بارداری بی خطر است.اشکال دارویی دیمن هیدرینات به شکل قرص، قرص جویدنیو شیاف موجود است. بزرگسالان هر 3 تا 4 ساعت به 50 میلی گرم نیاز دارند.

 

دیمن هیدرینات نوعی آنتی هیستامین است و ممکن است باعث خواب آلودگی شود. اگر دیمن هیدرینات مصرف کرده‌اید، رانندگی نکنید.

 

5- گاهی برای اسهال شدید نیاز است داروی بدون نسخه مصرف کنید. این دارو فقط چند روز باید مصرف شود و به خصوص برای فردی که مجبور است با وجود بیماری از خانه بیرون رود، مفید است.از دکتر داروساز بخواهید این دارو را به شما بدهد و نحوه مصرف را به شما آموزش دهد. اگر تب بالا دارید (39 درجه سانتی گراد دمای دهانی) یا خون در مدفوع‌تان وجود دارد نیابد این داروها را مصرف نکنید و باید به پزشک مراجعه کنید.

 

6- اگر به دلیل دیگر مشکلات سلامت به طور منظم دارو مصرف می‌کنید، سعی کنید داروی خود را با جرعه‌ای آب بخورید. اگر 2 روز یا بیش تر از دارو را نتوانسته‌اید بخورید باید به پزشک مراجعه کنید تا از وی مشورت بگیرید.

 

7- افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می‌کنند ممکن است در صورت بروز اسهال و استفراغ بسیار بد حال شوند و باید زود به بیمارستان مراجعه کنند.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه