وقتی نیمکره چپ مغز با مشکل مواجه گردد. نیمکره های مغزما هر کدام کارهای مخصوص به خود را انجام می دهند و برای افراد راست دست و چپ دست متفاوت می باشند. آسیب های مغزی نیمکره راست صدمه به سمت راست مغز است. هر نیمکره مسئول مهارت ها و عملکردهای مختلف بدن است. در اغلب افراد نیم کره ی چپ مغز شامل مراکز زبانی می شود. قسمت راست کنترل عملکردهای شناختی را بر عهده دارد(مهارت های فکر کردن). آسیب به نیمکره راست مغز، مشکلات شناختی ارتباط؛ مانند اختلال در حافظه، مشکلات توجه و استدلال ضعیف را منجر می شود. ...

وقتی نیمکره چپ مغز با مشکل مواجه گردد

وقتی نیمکره چپ مغز با مشکل مواجه گردد

نیمکره های مغزما هر کدام کارهای مخصوص به خود را انجام می دهند و برای افراد راست دست و چپ دست متفاوت می باشند. آسیب های مغزی نیمکره راست صدمه به سمت راست مغز است.هر نیمکره مسئول مهارت ها و عملکردهای مختلف بدن است. در اغلب افراد نیم کره ی چپ مغز شامل مراکز زبانی می شود. قسمت راست کنترل عملکردهای شناختی را بر عهده دارد(مهارت های فکر کردن).

 

آسیب به نیمکره راست مغز، مشکلات شناختی ارتباط؛ مانند اختلال در حافظه، مشکلات توجه و استدلال ضعیف را منجر می شود. در بسیاری از موارد، فرد دارای آسیب مغزی نیمکره ی راست؛ از مشکلات خویش آگاهی ندارد.

 

برخی از علائم و نشانه های آسیب مغزی نیمکره راست چیست؟

توجه
بی توجهی و نادیده گرفتن طرف چپ بدن
حافظه
سازمان دهی
جهت یابی
حل مسئله
استدلال
ارتباط اجتماعی (کاربردشناسی)

 

توجه: اشکال در تمرکز بر روی یک کار و توجه برای بیش از چند دقیقه، در یک زمان. انجام بیش از یک کار در یک زمان ممکن است مشکل یا غیر ممکن باشد.

 

غفلت از سمت چپ: یک فرم از نقص توجه می باشد. اساسا، فرد دیگر در قید و تایید کننده سمت چپ بدن خود و یا فضای سمت چپ خود نیست(آن را به طور کلی فراموش کرده و در نظر نمی گیرد). به عنوان مثال، این افراد سمت چپ موهای خود را شانه نمی زنند، و یا مواد غذایی سمت چپ بشقاب خود را نمی خورند، گویی اصلا آن ها را نمی بینند یا در پی آن نیستند.

 

خواندن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد؛ مثلا اشخاص کلماتی که در سمت چپ صفحه ن.شته شده است را نمی خواند، و از وسط شروع می کنند(به عنوان مثال برای زبان انگلیسی که از سمت چپ آغاز می شود).

 

حافظه: مشکل در به خاطر سپردن اطلاعات، از جمله نام خیابان ها یا تاریخ های مهم، و یادگیری اطلاعات جدید.

 

جهت یابی: مشکل در یادآوری تاریخ، زمان، و یا مکان. همچنین فرد ممکن است نسبت به خودش نیز دچار سردرگمی و گیجی شود، به این معنی که نمی تواند به درستی اطلاعات شخصی اش؛ مانند تاریخ تولد، سن، و یا نام خانوادگی، را به یاد آورد.

 

سازمان دهی: مشکل در داستان گویی از قبیل، جهت دادن، و یا حفظ یک موضوع در طول مکالمه.

 

حل مسئله: اشکال در ارائه ی پاسخ مناسب به اتفاقات را��ج، مانند خرابی ماشین یا پر شدن سینک. رها کردن چنین بیمارانی بدون سرپرست مب تواند کار خطرناکی باشد، به عنوان مثال او می تواند به خودش یا دیگران آسیب بزند.

 

استدلال: مشکل تفسیر زبان انتزاعی، مانند استعاره، و یا دادن پاسخ مناسب به طنز و شوخ طبعی.
ارتباطات اجتماعی (کاربرد شناسی زبان): اشکال در درک نشانه های غیر کلامی و دنبال کردن قواعد ارتباط و تعامل (به عنوان مثال، گفتن چیز های نامناسب، عدم استفاده از حالات چهره، صحبت کردن در زمان اشتباه).

 

چه درمانی برای افراد مبتلا به آسیب مغزی نیمکره راست موجود است؟

 

فرد مبتلا به آسیب مغزی نیمکره راست باید علاوه بر دکتر خود؛ با یک آسیب شناس گفتار و زبان (SLP)، _که برای کار با افراد مبتلا به اختلالات ارتباطی متخصص و آموزش دیده باشد_، مراجعه کند.گفتار درمان با شخص به منظور توسعه یک برنامه درمانی به منظور بهبود توانایی های شناختی ارتباطی کار خواهد کرد.

 

چگونه می توان با یک فرد مبتلا به آسیب مغزی نیمکره راست به طور موثر تر ارتباط برقرار کرد؟

 

_سوال بپرسید و برای حفظ فرد در موضوع، از یادآوری ها استفاده کنید

 

_در هنگام صحبت کردن با فرد؛ از طعنه زدن، استعاره و… اجتناب کنید.

 

_هر روز یک روال مداوم را ارائه دهید.

 

_دستورالعمل ها را به گام های کوچک تجزیه کنید و جهت ها را در صورت نیاز تکرار کنید.

 

_در هنگام برقراری ارتباط عوامل پرت کننده ی حواس را کاهش دهید.

 

_برای اطمینان از ایمنی فرد یک موقعیت نظارت کامل و مناسب فراهم کنید.

 

_در سمت راست بیمار بایستید و هم چنین اگر بیمار دچار غفلت سمت چپ شده است اشیا را در سمت راست او قرار دهید.

 

_برای یادآوری اطلاعات مهم به فرد از تقویم، ساعت، دفتر یادداشت استفاده کنید.

 

چه چیزی باعث آسیب به نیم کره ی راست مغز می شود؟

عفونت / بیماری
ضربه
عمل جراحی
آسیب تروماتیک مغز (TBI)
تومور

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه