کره بادام زمینی و عملکرد در بدن. کره بادام زمینیبرای یک رژیم غذایی خوب و سالم همیشه پیشنهاد می گردد و ما می خواهیم بررسی کنیم که این ماده غذایی در بدن چه کارهایی انجام می دهد. کره بادام‌زمینی سرشار از چربی‌های تک‌اشباع‌نشده سالم و مواد مغذی بوده و یکی از چهار غذایی است که در کاهش وزن تأثیر به‌سزایی دارد. اما واقعا کره بادام‌زمینی چه کاری در بدن انجام می‌دهد؟. کره بادام‌زمینی هم مغذی و هم خوشمزه است. می‌توان آن را با همه چیز اعم از شکلات و ژله و حتی کرفس خورد. کره بادام‌زمینی سرشار از چرب ...

کره بادام زمینی و عملکرد در بدن

کره بادام زمینی و عملکرد در بدن

کره بادام زمینیبرای یک رژیم غذایی خوب و سالم همیشه پیشنهاد می گردد و ما می خواهیم بررسی کنیم که این ماده غذایی در بدن چه کارهایی انجام می دهد. کره بادام‌زمینی سرشار از چربی‌های تک‌اشباع‌نشده سالم و مواد مغذی بوده و یکی از چهار غذایی است که در کاهش وزن تأثیر به‌سزایی دارد. اما واقعا کره بادام‌زمینی چه کاری در بدن انجام می‌دهد؟

 

کره بادام‌زمینی هم مغذی و هم خوشمزه است. می‌توان آن را با همه چیز اعم از شکلات و ژله و حتی کرفس خورد. کره بادام‌زمینی سرشار از چربی‌های تک‌اشباع‌نشده سالم و مواد مغذی بوده و یکی از چهار غذایی است که در کاهش وزن تأثیر به‌سزایی دارد. اما واقعا کره بادام‌زمینی چه کاری در بدن انجام می‌دهد؟ در اینجا به نکات جالبی درباره آن می‌پردازیم.

 

۱.خطر مرگ را در شما کاهش می‌دهد

بر اساس تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۵، خوردن آجیل به طور روزانه باعث کاهش خطر مرگ و میر می‌شود. آجیل دارای مواد مغذی محافظت‌کننده و ارتقاءدهنده سطح سلامت شماست. از طرفی دارای چربی‌های سالم است –از جمله چربی‌های تک و چندگانه اشباع‌نشده– که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند

 

و مواد مغذی‌ای مانند پتاسیم دارند که به حفظ فشار خون کمک کرده و از طرفی فیبر زیادی دارند. اسیدهای چرب تک و چندگانه اشباع‌نشده می‌توانند باعث کاهش کلسسترول LDL و میزان تری‌گلیسیرید شده، خطر سندروم متابولیسمی و بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش دهند.

 

۲.احساس اشباع بودن خواهید داشت

چربی تک‌اشباع‌نشده موجود در کره بادام‌زمینی و نیز پروتئین آن جزو ترکیبات سالم اشباع‌کننده هستند. خوردن کره بادام زمینی با نان تُست برای صبحانه، یا در ساندویچ برای ناهار یا روی سیب به عنوان اسنک می‌تواند از پُرخوری پیشگیری کند. اما سعی کنید همیشه آن را به حد متعادل مصرف کنید.

 

۳.خطر دیابت در شما کاهش می‌یابد

خوردن کره بادام‌زمینی در کاهش خطر دیابت تأثیر به‌سزایی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد خوردن ۵۰ گرم آجیل یا کره بادام‌زمینی (چیزی حدود ۲ قاشق) حداقل برای پنج روز در هفته می‌تواند خطر پیشرفت دیابت را تقریبا تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

 

۴.میزان انرژی کلی بدن افزایش می‌‌یابد

پروتئین، فیبر و چربی سالم در کره بادام‌زمینی باعث می‌شود تا در طول روز سطح انرژی‌تان بالا باشد. از طرفی میزان قند خونتان را در سطح متعادلی حفظ می‌کند.

 

۵.تأثیر زیادی در کاهش وزن دارد

حتی زمانی که در رژیم غذایی‌تان کالری کمی وجود داشته باشد، تحقیقات گویای آن است که آجیل می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. چرا؟ به افرادی که تازه این مسیر را آغاز کرده‌اند باید گفت که کره بادام‌زمینی پروتئین بیشتری نسبت به آجیل دارد – یعنی در هر قاشق از آن ۸ گرم پروتئین وجود دارد.

 

سعی کنید آن را به رژیم غذایی سرشار از چربی و فیبر خود بیافزایید و اسنک خوشمره‌ای تهیه کنید که می‌تواند تا چند ساعت شما را سیر نگه دارد. نتیجه کار این می‌شود که در ادامه روز، کالری کمتری مصرف خواهید کرد.

 

۶.می‌تواند باعث افزایش وزن هم بشود

بسیاری از تأثیراتی که کره انواع آجیل‌ها بر سلامت بدن دارند می‌توانند خنثی شوند اگر بخواهید آنها را فقط با نان سفید یا بیسکوئیت و ژله و شکلات مصرف کنید. برخی کره‌های بادام‌زمینی فرآوری‌شده حاوی مواد افزودنی ناسالم و نمک فراوان هستند. کره بادام‌زمینی با میزان چربی کاهش‌یافته اغلب شکر بیشتری دارد.

 

از مصرف کره بادام‌زمینی که حاوی روغن‌های هیدروژنه مسدود‌کننده سرخرگ‌هاست خودداری کنید. بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند اگر به دنبال افزایش وزن هستید، از کره بادام‌زمینی استفاده کنید؛ چرا که میزان کالری آنها بسیار بالاست. تنها یک قاشق از آن حاوی ۱۰۰ کالری است. از طرفی بسیاری از کره‌های بادام‌زمینی حاوی شکر و چاشنی‌های اضافه هستند. ترکیب چربی و شکر در ذخیره چربی بسیار مؤثر است.

 

۷.عضلات و عصب‌های سالم‌تری خواهید داشت

منیزیم یکی از مواد معدنی لازم و ضروری است که مسبب بیش از ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن است. کره بادام‌زمینی سرشار از منیزیم است: یعنی چیزی حدود ۱۲ درصد از میزانی که باید روزانه مصرف کنید. این به معنای آن است که کره بادام‌زمینی در تنظیم دمای بدن، سم‌زدایی، تولید انرژی و شکل‌گیری استخوان‌های قوی و دندان‌ها تأثیر به‌سزایی دارد و باعث حفظ سیستم سالم عصبی بدن می‌شود.

 

۸.باهوش‌تر و هوشیارتر می‌شوید

تحقیقات نشان می‌دهد چربی‌های تک‌اشباع‌نشده موجود در غذاهایی مانند آجیل و روغن زیتون از سلامت مغز و کارکرد آن محافظت می‌کنند. در واقع ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضدالتهاب موجود در آجیل باعث کاهش استرس واردشده به مغز می‌شود.

 

۹.از بروز حساسیت به بادام‌ زمینی در شما پیشگیری می‌کند

خوردن کره بادام‌زمینی در دوران بارداری می‌تواند به کاهش خطر حساسیت بادام‌زمینی در فرزند‌تان کمک کند. اگر خودتان نسبت به بادام‌زمینی حساسیت نداشته باشید، خوردن یک قاشق از آن در روز باعث می‌شود که دیگر حساسیت غذایی خاصی نداشته باشید.

 

اخیرا محققان دریافته‌اند مادرانی که پنج بار در هفته یا بیشتر بادام‌زمینی یا آجیل درختی می‌خورند و حساسیتی نسبت به آن ندارند، فرزندان‌شان هم بعد از به دنیا آمدن به آجیل حساسیتی ندارند.

 

۱۰. حفظ آرامش و خونسردی

خوردن کره بادام‌زمینی به شما کمک خواهد کرد تا با اثرات استرس مبارزه کنید. در واقع کره بادام‌زمینی حاوی بتا‌سیتوسترول –گیاه استرول– است. تحقیقات نشانمی‌دهد ورزشکارانی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند، مصرف بتا‌سیتوسترول میزان کورتیزول آنها را به سطح متعادلی کاهش داده و باعث می‌شود فعالیت سایر هورمون‌ها در زمان استرس در وضعیت متعادلی نسبت به هم باشند.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه