کشف روش جلوگیری انتقال ایدز از مادر به جنین. با به کار گیری این روش مادرانی که به بیماری ایدز مبتلا هستند می توانند صاحب فرزندانی سالم شوند و این موفقیتی بزرگ به حساب می آید. تایلند نخستین کشور آسیایی است که به روش عدم انتقال بیماری ایدز از مادر به نوزاد دست یافت و سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد، این روش مرحله مهمی از مبارزه علیه این بیماری است. سازمان بهداشت جهانی که از این روش به عنوان یک ‘دستاور قابل توجه’ یاد کرده است، اعلام کرد ‘تایلند به جهان نشان داد می توان ایدز را شکست ...

کشف روش جلوگیری انتقال ایدز از مادر به جنین

کشف روش جلوگیری انتقال ایدز از مادر به جنین

با به کار گیری این روش مادرانی که به بیماری ایدز مبتلا هستند می توانند صاحب فرزندانی سالم شوند و این موفقیتی بزرگ به حساب می آید. تایلند نخستین کشور آسیایی است که به روش عدم انتقال بیماری ایدز از مادر به نوزاد دست یافت و سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد، این روش مرحله مهمی از مبارزه علیه این بیماری است.

 

سازمان بهداشت جهانی که از این روش به عنوان یک ‘دستاور قابل توجه’ یاد کرده است، اعلام کرد ‘تایلند به جهان نشان داد می توان ایدز را شکست داد’.کوبا، کشور دیگری است که تاکنون به این روش برای جلوگیری از انتقال ویروس ‘اچ.آی. وی’ از مادر به نوزاد دست یافته است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که دستاورد جدید تایلند برای از بین بردن ویروس اچ.آی.وی برای نسل های آینده بسیار مهم و تاثرگذار خواهد بود.

 

به نوشته تارنمای ‘بانکوک پست’، احتمال انتقال ویروس اچ.آی.وی از مادران باردار به نوزاد در طول بارداری، زایمان و حتی شیردهی بین ۱۵ تا ۴۵ درصد است، اما با روش درمانی جدید و مصرف داروهای کشف شده در طول بارداری میزان آن به یک درصد کاهش می یابد.

 

تایلند سال ۲۰۰۰ میلادی نخستین کشور جهان بود که با در اختیار قرار دادن داروهای رایگان به مادران حامل ویروس اچ.آی.وی حتی در دور افتاده ترین مناطق این کشور، اقدام به غربالگری بیماری ایدز کرد.بنا بر آمار ارائه شده توسط دولت تایلند، تعداد فرزندان متولد شده با ویروس اچ.آی.وی از یکهزار نوزاد در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۸۵ نوزاد در ۲۰۱۵ میلادی کاهش یافت.

 

دستیابی به این روش درمانی برای تایلند با وجود بیش از ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به ایدز در سال ۱۹۹۰ و بیش از یک میلیون نفر در سال ۱۹۹۳ یک موفقیت چشمگیر محسوب می شود.تایلند یکی از کشورهای جهان است که به دلیل وجود کارگران جنسی با آمار بالایی از ابتلا به ایدز روبرو است، اما طی سال های گذشته توانسته است با توزیع داروهای رایگان ضد ویروس اچ.آی.وی اقدام به کنترل و غربالگری این بیماری کند.

 

سالانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار زن مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در سراسر جهان باردار می شوند. آمار نشان می دهد بیش از ۴۰۰ هزار کودک مبتلا به ایدز در سال ۲۰۰۹ متولد شده اند که این تعداد به ۲۴۰ هزار نوزاد در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه